DAWmácí úkoly

DAW neboli digital audio workstation, hudební software, který je nahrávací a editační studio i spousta nástrojů zároveň. Tedy vlastně vše co potřebujete k dělání hudby, pokud už máte doma počítač a sluchátka. Těmi nejčastěji používanými jsou Ableton Live, Logic, Reason, Bitwig nebo třeba FL Studio a Reaper. 

Pokud často pracujete s modulárními syntezátory, může se vám hodit, že Bitwig a Ableton Live umožňují (se správnou zvukovou kartou) posílat a přijímat kontrolní napětí aka CV.

 

Jak začít

Pokud chcete dělat (nejen) elektronickou taneční hudbu, projděte si třeba interaktivní tutorial Abletonu. Přímo v prohlížeči si můžete procvičovat zjednodušené principy hudební produkce.

learningmusic.ableton.com

 

Základy zvukové syntézy

S Abletonem si můžete zopakovat i úvod do zvukové syntézy

learningsynths.ableton.com

 

Chcete v DAW spolupracovat na dálku

Ableton připravil rady a tipy pro všechny, kteří chtějí spolupracovat přes internet.

 

Ableton Live si nyní můžete stáhnout v plné verzi na 90 dní zdarma, Reason na měsíc, Bitwig, FL Studio dávají k dispozici demo verzi, nově dává k dispozici Apple svůj Logic také na 90 dní zdarma a dočasnou licenci zdarma, běžně na 60 dní, nabízí Reaper neboli Rapid Environment for Audio Production, Engineering, and Recording. Ale pokud nemáte prostředky na následný nákup jakéhokoliv DAW, zkuste další hudební softwary, které se nabízí ZDARMA.

 

TRACTION WAVEFORM

Nabízí verzi zdarma. Ta obsahuje různé nástroje i efekty, ale můžete v ní používat i pluginy od jiných výrobců. A počet stop tu není omezen.

www.tracktion.com/products/waveform-free

AUDACITY

Když mohl Burial produkovat hudbu v Sound Forge, proč bychom to nemohli zkusit v Audacity. Tento program je ke stažení zdarma a je původně určen hlavně k editaci zvuku. Má ale třeba i tónový generátor a různé efekty. Rozběhnete ho na OS X, Windows i Linuxu. Pro Audacity si můžete naprogramovat pluginy v jazyce Nyquist.

www.audacityteam.org

 

A nebo prostě dělejte beaty v Excelu s Dylanem Tallchiefem.