Hudební tipy

Poslechněte si novinky od hudebníků*ic, se kterými jste se možná potkali*y v Synth Library.

KOMPILACE LIPTOV

Na počátku byla kompilace lidových písní s regionu slovenského Liptova, která vyšla v roce 1982. Projekt Punctum se rozhodl konfrontovat tradici se současnou CZ a SK elektronickou scénou a vyzval tvůrce a tvůrkyně k přetvoření sesbíraného materiálu. Vznikla tak kompilace nových skladeb představující šíři stylů a technik lokální scény, která se dočká vydání na vinylu 12. února. Najdete tam sklady Olivera Torra, evil medvěd, Trauma nebo Obelisk of Light. Už teď si ji můžete objednat na Bandcampu Punctum Tapes.

MALA HERBA

Mala Herba jste u nás mohli*y potkat na několika workshopech určených především ženám, nebinárním a trans*. Založili*y (identifikují se jako nebinární) hudebně vzdělávací iniciativu Sounds Queer?, ze které se nedávno vyvinula také DIY synth laboratoř sídlící ve Vídni.  Na své nové desce Mala Herba pokračují v praktikování svého pověstného „syntezátorovém čarodějnictví“. Deska je oslavou démonů, duchů a fantomů a je věnována všem nebinárním stvořením, které prozkoumávají svou sílu i všem migrujícím, kteří*é jdou za svým srdcem.  „Všichni tu ve světě mají místo.“ Vychází i v limitovaném na vinylu v limitovaném nákladu. Podívejte se také na nový videoklip.

HEXORCISMOS

Hudba, strojové učení i dekolonizace jsou témata, která prozkoumává hudebník Moisés Horta Valenzuela alias Hexorcismos. V Synth Library vedl workshopy zaměřené právě na využité strojového učení a umělé inteligence. Tématy jeho nového projektu jsou nejen nové technologie, ale také identita, 𝕺𝖐𝖆𝖈𝖍𝖎𝖍𝖚𝖆𝖑𝖎 znamená v jazyce Aztéků budoucnost. Je to jedna z možných budoucností  „3ball“ hudby obrozené symbiózou pre-hispánských rytmických struktur a západní umělé inteligence. Projekt je příkladem snahy o dekolonizaci přístupu k hudbě. Základem je tu nezápadní rytmické cítění. Neuronovou síť tu spoluautor „nakrmil“ 40 GB mexické 3bální hudby z youtubového kanálu wordTribal, tak aby vygenerovala tuto sérii skladeb. 𝕺𝖐𝖆𝖈𝖍𝖎𝖍𝖚𝖆𝖑𝖎 tedy Hexorcismos definuje nejen jako album, ale také jako sample pack a stroj generující hudbu zároveň.