ROVNICE EMANCIPACE

Nová podcastová série Mary C, která mapuje revoluční a emancipační myšlenky je nyní komplet k poslechu.

Rovnice emancipace nabízí pohled za současnou hudbu a rozebírá revoluční myšlenky i silné emoce, které umí rozhýbat společnost. Jsou pořád tady a přesto je mnohdy nedokážeme zachytit a rozvíjet, jako by pro ně nebyl prostor. Někde se to ale přeci jen hýbe, vznikají nové provokativní a silné reality, ze kterých vyrůstá třeba budoucí populární hudba a nebo další revoluce.

Jak se vyvíjí a osvobozuje elektronická taneční hudba a rap? Jak tvoří umělkyně a umělci (především) africké diaspory? A je vůbec možné tvořit, když umění je absence strachu? Co nás tvůrkyně a tvůrci mohou naučit a odnaučit, a jak se můžeme poslechem propojit a osvobodit? Poslechněte si hudebnice a hudebníky, kteří neprodukují jen hudbu, ale i poznání, spojují komunity a organizují nejrůznější iniciativy. Jak jim zatím vychází jejich Rovnice emancipace? Název podcastu je inspirován textem Lauryn Hill, „My emancipation don’t fit your equation“ se objevuje ve skladbě Lost Ones.

V deseti rozhovorech podcast představuje umělce*kyně, jako Abdu Ali, rapperky a výzkumnice Akua Naru & Sammus a jejich iniciativu The Keepers, producentku a promotérku Tygapaw, hudebnici a zvukovou terapeutku Masma Dream World, rappera a producenta Gaika a další členy kolektivu Spectacular Empire, rapperku a producentku Dope Saint Jude i slovenskou rapperku Fejbs, hudebnici Planet, české rapperky Hellwanu a Jemah nebo socioložku Annu Oravcovou, která se ve svém výzkumu věnuje rapu a hiphopové kultuře.

Série vznikla pro Institut úzkosti a chystá se k ní i online zine, který bude rekapitulací deseti rozhovorů a zdroje další inspirace ve formě hudebních i knižních odkazů, o kterých byla v rozhovorech řeč.