TRIGGER LIVE „hrdě proti tabu“

Přesně po roce navázala Synth Library Prague na svůj projekt Trigger “od hudebnic (nejen) pro hudebnice” a hudebně aktivistický večer NO ONE FUTURE ve spolupráci s Public Art a Palácem Akropolis. V prosince 2019 představila osobité vycházející hvězdy britské klubové scény – zpěvačku, MC a DJku SHYGIRL, spoluzakladatelku labelu Nuxxe a zpěvačku GLORII, která před nedávnem vydala svůj debut na labelu Spectacular Empire umělce GAIKY. Z lokální scény pozvala rapperku, producentku a zpěvačku Jemah. O afterparty se postarala DJka zey, editorka feministického add zine. Večer zahájily přednáškou a diskuzi umělkyně Darina Alster a Kateřina Olivová – téma – rodiče v umění a jejich projekt Mother Artlovers.

 

SHYGIRL

Síla sebejistoty, překonávání tabu a stereotypů spojených nejen s krásou a sexualitou, ale i dávka sarkasmus. Zpěvačka a DJka SHYGIRL se ve své hudbě nebojí říct, co si myslí, a co potřebuje. Prezentuje v ní mnoho tváří klubové hudby a vlivy garage, grimeu, r’nb i drillu a industriální elektroniky.

Zpěvačka, MC a DJka Blane Muise aka SHYGIRL pochází z jihovýchodního Londýna, je spoluzakladatelkou labelu Nuxxe společně s producentkou Coucou Chloe a producentem Sega Bodega. V květnu minulého roku na něm vydala EP Cruel Practice, které ji přineslo mnoho pozitivních ohlasů. Letos vydala dva singly a její tvorba se objevila také na kompilaci proslavené londýnské klubové noci PDA vydané na podporu Association of Queer Ethnic Minorities. Na pódiu ji můžete vidět v nejrůznějších parukách a často také s vějířem.

> youtu.be/AYn9PuQWjzk
> youtu.be/cMj3pmnZ4ho
> youtu.be/XwMlN9cYSiY

0800shygirl.bandcamp.com/album/cruel-practice
crackmagazine.net/article/aesthetic/aesthetic-shygirl

I’m talking about the things we’re told are private, secretive; I speak about lust but also bitterness, jealousy and the indecisiveness of my own mind. In my songs, I tell myself I am the best at whatever I do, pursuing my desires, even as I describe being in an imperfect position. It’s taboo as a woman, as mixed race, to speak on the things I want. But my focus isn’t on disproving those taboo’s; they’re not taboo for me and I don’t think I’m alone in that feeling. I speak directly to those who also don’t view these things as taboo.”  Shygirl (Metal Magazine)

That desire isn’t anything to be ashamed about. Being aware of what you like and what is attractive to you in every sense is a way to discover more about the complexity of ourselves. In my own personal experiences as a woman, I felt the male gaze thrust on me regardless of whether I wanted to be seen in that way or not, and deciding not to shy away from this but instead focusing more on being in-tune with my own desires is where I felt I regained control.”  Shygirl (Paper Magazine)

 

GLORIA

Punkové R’n’B a hrdost zarámovaná dystopií.
Britské zpěvačka GLORIA se nedávno představila svým debutovým EP Testify na labelu Spectacular Empire producenta a rappera GAIKY. Její tvorba je upřímnou zpovědí vyrůstání z dystopie, nových začátků, bouřlivých emocí i hrdosti žen tmavé pleti. GLORIA začínala se zpěvem v kostele, její silný hlas s temnými podtóny, ale prozrazuje i víru v punk a možnost vytvářet nové utopie. V kombinaci s apokalyptickými beaty tvoří povznášející zážitek.

Growing up my parents listened to soul, pop and gospel music. That’s what I am made from. I love to play with rich vocal textures to create the emotion I feel. I was fascinated with mythology and the effect of biblical connotations, so rich and deceiving. The imposing nature of idols and the peer pressure we can face to conform. Most of the time I feel trapped in my body, between what’s wrong and right. This EP is an open letter to myself and others, an introduction to me.
Gloria (Complex.com)

> youtu.be/rwJPDXgrbf8
> thespectacularempire.bandcamp.com/album/testify

 

JEMAH

Rapperka, zpěvačka i producentka. V její hudbě uslyšíte vlivy g-funku i trapu. Její vokály občas svou lehkostí připomínají r’n’b legendu Aaliyah. Často spolupracuje se slovenským rapperem a producentem Kubowellym. Vystupovat jste ji mohli vidět například na akcích rappera Dollar Prynce.

> facebook.com/Jemah23
> youtu.be/j0K5iZl5jxY

ZEY

DJka a editorka feministického add zine, kterou můžete znát z pražských, nejen ballroom parties. Míchá nejrůznější africké klubové rytmy i rap. Spolupracuje mimo jiné také s non-modelingovou agenturou New Aliens a Synth Library Prague.

 

DARINA ALSTER

Umělkyně, která o sobě dáva vědět zřetelně formulovanou výpovědí o hranicích a limitech dnešního světa. Narušuje konvenčně vnímané hranice, otevírá nejrůznější tabu a kriticky se vyslovuje ke společnosti. Zajímá ji okamžitá sociální skutečnost, ale taky neměnné danosti lidské duše, archetypy a tajemství. Darina Alster je vizuální umělkyně, performerka, publicistka a pedagožka. Žije a pracuje v Praze. Od roku 2016 pečuje o pražskou sekci skupiny Mothers Artlovers. Od jara 2019 vede společně s Kateřinou Olivovou studio Nových Médií 2 na pražské Akademii Výtvarných Umění.

KATEŘINA OLIVOVÁ

Performerka, umělkyně, kurátorka, feministka, matka. Absolvovala bakalářské studium na Filozofické fakultě MU, obor Sdružená uměnovědná studia, a Fakultu výtvarných umění VUT v Brně, Ateliér tělového designu. Od roku 2016 pečuje o brněnskou sekci Mothers Artlovers. V roce 2018 se stala finalistkou Ceny Jindřicha Chalupeckého, v současné době vede společně s Darinou Alster Ateliér nová média II. na AVU.

 

CO JE TRIGGER

Hudebně vzdělávací projekt Synth Library v Praze a Portlandu s názvem TRIGGER-SYSTEM je organizovaný hudebnicemi nejen pro hudebnice. Tímto projektem otevírají organizátorky téma diverzity a reprezentace v oblasti hudby a zvukového umění obecně a zamýšlí se nad systémy kontroly nejen v oblasti hudebních technologií. Součástí projektu byl na podzim 2018 vzdělávací program (podpořený Women’s Empowerment grantem Americké ambasády) s hudebnicemi pro hudebnice, tři veřejné diskuze tématizující společenskou změnu v oblasti hudby (SYSTEM), tištěný magazín/sborník (TRIGGER) a závěrečný koncert všech účastnic vzdělávacího programu v klubu Punctum , na kterém vystoupila také “no gender, no genre” BORN IN FLAMEZ.

 

FOTO: Pavel Dunaicevs, Fullmoon Magazine