Zásoby zvuků na webu

Když nemůžete do terénu sbírat zvuky, mohou se hodit nejrůznější banky, archívy, virtuální knihovny a sample packy, které jsou dostupné zdarma online. Vybrali/y jsme pro vás několik takových.

K současnému stavu: Je pravděpodobné, že aktuální opatření budou platit ještě minimálně dva týdny. Pokud jste členy Synth Library, a stále si můžete dovolit platit příspěvek, budeme rádi/y, když v tom budete pokračovat. Synth Library je závislá především na členských příspěvcích a kurzovném, které se dělí mezi lektory/ky a náklady na knihovnu. Provoz je možný i díky práci dobrovolníků/ic, které přispívají k jejímu chodu.

ARCHÍVY BBC

Od alarmů až třeba po wrestling, bristký veřejnoprávní rozhlas a televize nabízí k použití zdarma (pro osobní, vzdělávací a výzkumné účely) rozsáhlý zvukový archív, který je popsaný a roztříděný do kategorií. Původní zvukový archív BBC založila v roce 19376 Marie Slocombe (na fotografii v úvodu příspěvku).

bbcsfx.acropolis.org.uk

STUDIO GRM

Experimentální hudba měla kdysi i své instituce. Jedna velmi důležitá byla také v Paříži. Studio GRM neboli Groupe de Recherches Musicales sídlilo ve francouzském rozhlase/televizi RTF a založili ho v roce 1951 Pierre Schaeffer, Pierre Henry a Jacques Poullin. Studio navazovalo na postupy musique concrète, které razil Pierre Schaeffer už ve 40. letech v rámci Groupe Recherches de Musique Concrète, postupy, které zásadně ovlivnily vývoj hudební estetiky i naše představy o tom, co hudba vlastně může být. Hlavním zdrojem skladatelů/lek byl nově zaznamenaný zvuk, třeba i našeho okolí. Tady tedy najdeme i kořeny techniky samplování obecně. V balíčku INA GRM najdete materiál od mnoha skladatelů, kteří studiem GRM prošli včetně současného ředitele Francoise Bonneta, jednoho z protagonistů filmu The Sound is Innocent režísérky a hudebnice Johany Ožvold, na který se můžete podívat i online.

www.ableton.com/en/blog/grm-past-present-and-future-experimental-music

 

SYNTEZÁTORY 80. LET

Sound Designer Huston Singletary, jeden z významných spolupracovníků Abletonu, připravil balíček zvuků s řadou klasický syntezátorů z 80. let, Juno 106, Minimoog, Oberheim OB-X nebo Korg Polysix.

www.ableton.com/en/packs/singularities

QUASIMIDI SIRIUS

Holandský producent Legowelt nabízí zdarma banku zvuků z německého digitálního syntezátoru z konce 90. let.

legowelt.org/legowelt-quasimidi-sirius-sample-pack

 

ARCHÍVY NASA

V roce 2011 otevřela své zvukové archívy NASA. Najdete v nich nejen záznamy komunikace kosmonautů a řídícího centra, ale také zvuky nejrůznějších zařízení. Poslechnout si můžete i jak zní Slunce. Materiály jsou dostupné v mp3 i m4r, takže je můžete použít i jako vyzvánění na svém telefonu.

www.nasa.gov/connect/sounds

 

UNITY GAIN

Tento projekt nabízí mnoho samplů k volnému použítí od různých hudebníků/ic a kdokoliv do něj může přispět.

unity-gain.net/sounds

Projekt Cities and Memory nyní sbírá do své interaktivní mapy zvuky vylidněných měst i zvuky z domova, zvukové deníky z karantény. Pokud také nemůžete ven vůbec, nalaďte si zvuky Prahy nebo různých dalších míst na mapách přes Radio Aporee.